Czym są blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe to te miejsca na skórze, w których organizm nie zdołał dokonać regeneracji tkanek uszkodzonych w przebiegu trądziku. W zależności od indywidualnych predyspozycji konkretnej osoby a także charakteru przebiegu choroby trądzikowej, blizny mogą różnić się poid względem ich ilości, kształtu oraz głębokości. Najprostsza odpowiedź (a zarazem definicja) na pytanie pt. czym są blizny potrądzikowe brzmi, że są to trwałe zmiany powstałe na skórze w wyniku przebiegu różnych odmian trądziku.

Blizny potrądzikowe a przebarwienia

Blizn pozostałych na skórze w wyniku trądziku nie należy mylić z przebarwieniani. Te ostatnie to po prostu przejściowy stan zapalny skóry(a mówiąc dokładnie, ostatni etap stanu zapalnego), do którego dochodzi w wyniku pojawienia się na skórze a następnie zniknięcia zmiany trądzikowej. Przebarwienia mogą pozostawać na skórze nawet przez kilka miesięcy, jednak ostatecznie zawsze znikają. Z kolei blizny potrądzikowe to trwałe zmiany, które mogą zostać usunięte lub zredukowane tylko przy pomocy odpowiednich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Leczenie blizn potrądzikowych

Zasadniczo, leczenie blizn powstałych w przebiegu trądziku można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są zabiegi z zakresu peelingu: naskórek jest po prostu ścierany, co ma pobudzić organizm do odbudowy nowej, zdrowej już tkanki. Wadą tej metody usuwania blizn po trądziku jest to, że obejmuje ona duże obszary skóry, w tym również te niezmienione chorobowo, przez co może wywoływać stany zapalne oraz wzmożone złuszczanie się naskórka.

Drugą, bezpieczniejszą i bardziej precyzyjną metodą są zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego. Podczas takiego zabiegu zmieniona chorobowo tkana jest niejako „wypalana”, dzięki czemu organizm może na jej miejsce odbudować zdrową skórę. Zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego nie powodują skutków ubocznych oraz znajdują zastosowanie również w przypadku głębszych i bardziej rozległych blizn po trądziku.