Metody leczenia blizn potrądzikowych

Trądzik pospolity to problem aż 80% populacji. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość tylko wieku dojrzewania, a pojawia się też u osób dorosłych. Może mieć postać kilku regularnie pojawiających się krostek na twarzy, albo ciężką odmianę krost wypełnionych ropą pojawiających się jedna po drugiej. W pierwszym przypadku, gdy krostka zniknie pojawia się tylko czerwone przebarwienie na skórze, które łatwo usunąć choćby kremem z witaminą C, ale w drugim wypadku trądzik może pozostawić po sobie głębokie, bolesne czy swędzące blizny. Metody leczenia blizn potrądzikowych są bardzo różne. Wszystko zależy głównie od stanu cery pacjenta, ich wielkości czy też umieszczenia. Jednak samodzielnie niestety nie da się ich całkowicie usunąć.

Terapia na płytkie blizny

Jeśli blizny są dość świeże i płytkie bardzo możliwe, że wystarczą nieinwazyjne zabiegi chemiczne i mechaniczne. Zaliczyć do nich można peelingi chemiczne – z kwasów AHA, BHA czy innych albo dermabrazję czy mikrodermabrazję. W ich wyniku martwy naskórek jest ścierany albo rozpuszczany. A na jego miejsce pojawia się ładna, zadbana skóra. Takie zabiegi można wykonać na przykład w gabinecie kosmetycznym.

Laseroterapia

Każdy dermatolog potrafi laserem usunąć kurzajki, narośle czy właśnie blizny. Jeżeli nie trzeba ingerować laserem w głębokie warstwy skóry zabieg ten może przynieść 100 procentowy efekt. Przy laseroterapii często stosuje się też masaże sondą ultradźwiękową.

Kiedy potrzebny jest chirurg?

Niestety u niektórych osób mogą pojawić się blizny przerosłe lub tzw. bliznowce. Niestety takie elementy trzeba usunąć chirurgicznie, a potem dalej leczyć skórę, aby zapobiec nawrotom. Nie jest to łatwy zabieg, ale u wielu osób jedyny, który ma szanse przynieść wyczekiwane efekty.